PhDtheses_progress

header_image

PhD theses in progress

PhD projects within the Graduate School, which are already worked on, are listed below together with the corresponding PhD Student. They are ordered according to the Research Foci (R1-R9) and the Cross-sectional Areas (C1-C4). For each thesis you are linked to a project page or a PDF download, which provide a short overview of the project and lists the supervisors.

Research Foci

R1) Multirate and multiscale methods

Coordinators: Schöps / Lang

  • Phasenfeld Modelle für Rissausbreitung in inkompressiblen Materialien, Seshadri Reddi Basava, M.Sc.
  • Protection of HTS-based high-field accelerator magnets, Lorenzo Bortot, M.Sc.
  • A Framework for Multiphysical Co-simulation of Transient Effects in Accelerator Magnets, Idoia Cortes Garcia, M.Sc.
  • Quenchsimulation für Supraleitenden Magnete: Steigerung der Auflösung in Zeit und Raum, Laura D'Angelo, M.Sc.
  • Isogeometric Analysis with Boundary and Finite Elements for the Simulation of Electromechanical Energy Converters, Mehdi Elasmi, M.Sc.
  • Shock-capturing for high-order Discontinous Galerkin discretizations of compressible flows, Markus Geisenhofer, M.Sc.
  • High fidelity turbulence simulation based on new symmetry induced model equations using high oder Discontinuous Galerkin schemes, Dario Klingenberg, M.Sc.
  • Symmetry based scaling of the multi-point statistics of a turbulent Couette flow extended by wall-transpiration, Stefanie Kraheberger, M.Sc.
  • Multi-rate time integration combined with domain decomposition of electric-machine simulation, Iryna Kulchytska-Ruchka, M.Sc.
  • Model Order Reduction and Shape Optimization with Isogeometric Analysis, Anna Melina Merkel, B.Sc.
  • Multirate partial differential equations for the efficient simulation of electrical energy problems, Andreas Pels, M.Sc.
  • Numerical Methods for Wave Propagation, Bogdan Radu, M. Sc.
  • Structure preserving simulation in nonlinear electromagnetics, Vsevolod Shashkov, M.Sc.
  • Numerical Methods for the Simulation of Particle Motion in Electromagnetic Fields, Abele Simona, M.Sc.
  • Simulation of Accelerator Cavities with IGABEM, Felix Wolf, M. Sc.

R2) Optimal control

Coordinators: Ulbrich

  • Multilevel methods for the optimization of fluid-structure interaction problems based on adaptive discretizations and reduced order models, Johanna Biehl, M.Sc.
  • Adaptive Multigrid Methods for Fluid-Structure Interaction Optimization, Dipl.-Math. Sarah Essert
  • High order integration methods for optimal control with hyperbolic equations, David Frenzel, M.Sc.
  • PDE constrained yield optimization of high frequency electromagnetic devices, Mona Fuhrländer, M.Sc.

R3) Discrete-continuous and global optimization

Coordinator: Schwartz / Pfetsch

  • Discrete-continous and global optimization, Jan Becker, M.Sc.
  • Competitive Analysis of the Elevator Problem, Alexander Birx, M.Sc.
  • Eigenvalue optimization with respect to shape-variations in electro-magnetic systems, Christine Herter, M.Sc.
  • Mightiness of Optimization Algorithms, Alexander Hopp, M.Sc.
  • Solutions of nonconvex / nonsmooth Nash games: Optimality conditions and algorithms, Daniel Nowak, M.Sc.
  • An investigation of using GPUs in (mixed-integer) linear programming, Daniel Thürck, M.Sc.

R4) Uncertainty quantification

Coordinators: Schöps / Lang

  • Simulation hochfrequenter und optischer Komponenten mit Unsicherheiten, Niklas Georg, M.Sc.

R5) Combustion

Coordinators: Hass / Sadiki

  • Towards a Multi-dimensional Simulation of Combustion with focus on Filtered Density Function Approach, Alija Bevrnja, M.Sc.
  • Data-driven modeling of combustion processes using machine learning approaches, Julian Bissantz, M.Sc.
  • Modeling and 3D CFD simulation of multiphase combustion, Magnus Kircher, M.Sc.

R6) Multiphase flows

Coordinators: Bothe / Oberlack

  • Helical invariant flows: New conservation laws and their importance for 2 1/2 D turbulence, Dominik Dierkes, M.Sc.
  • High-order numerical simulation of oscillationg viscoelastic droplet, Anne Kikker, M.Sc.
  • Modeling and simulation of nonlinear vibrations of fluid particles, Dipl.-Wirtsch.-Ing. Johannes Kromer
  • Direct numerical simulation of multi-phase flows using extended Discontinuous Galerkin methods, Martin Smuda, M.Sc.

R7) Multiphysics applications

Coordinator: Schäfer

  • Multilevel methods for the optimization of fluid-structure interaction problems based on adaptive discretizations and reduced order models, Johanna Biehl, M.Sc.
  • Quenchsimulation für Supraleitenden Magnete: Steigerung der Auflösung in Zeit und Raum, Laura D'Angelo, M.Sc.
  • Isogeometric Analysis with Boundary and Finite Elements for the Simulation of Electromechanical Energy Converters, Mehdi Elasmi, M.Sc.
  • Thermal Fluid-Structure-Interaction in the context of cooking process modelling, Maximilian Kannapinn, M.Sc.
  • Boundary element methods for the post-processing of magnetic measurement data, Melvin Liebsch, M.Sc.
  • Fluid-structure interaction involving free surface flows, Jessica Mariño-Salguero, M.Sc.
  • Numerical Modelling of Rheologically Complex Non-isothermal Fluids, Stefanie Meburger, M.Sc.
  • Model Order Reduction and Shape Optimization with Isogeometric Analysis, Anna Melina Merkel, B.Sc.
  • Aeroacoustic Simulation Using Partially Averaged-Navier-Stokes (PANS) mode, Arezoo Moosavifard, M.Sc.
  • Energy Transfer in Self- and Parametrically Excited Nonlinear Systems, Ahmed Mosaad, M.Sc.
  • Fluid-Structure Interaction Involving Non-Newtonian Fluids, Lucas Ribeiro de Azevedo, M.Sc.

R8) Material modeling

Coordinators: Xu / Rödel

R9) Communication systems

Coordinators: Zoubir / Klein

  • Robust Statistical Signal Processing for Antenna Array Processing, Huiping Huang, M.Sc.
  • Scene analysis including the activities of daily life classification with multimodal, audio and body-worn, sensors using machine learning techniques, Thomas Kübert, M.Sc.
  • Robustness in Communication Systems, Michael Lang, M.Sc.
  • Cooperative Sensing for Robustness of Automatic Modulation Classification, Afief Dias Pambudi, M.Sc.

Cross-sectional Areas

C1) Visualization and simulated reality

Coordinators: Fellner

  • Volumetric Subdivisions Schemes for efficient integrated Modeling and Simulation, Christian Altenhofen, M.Sc.
  • Motion Control using Inverse Dynamics, Dipl.-Inform. Crispin Deul
  • Physically-Based Animation of Cutting and Fracture, Dipl.-Inform. Sebastian Lipponer

C2) High-performance computing techniques

Coordinator: Bischof

  • Mightiness of Optimization Algorithms, Alexander Hopp, M.Sc.
  • Uncertainty Quantification for Biomedical Applications, Ion Gabriel Ion, M.Sc.
  • High fidelity turbulence simulation based on new symmetry induced model equations using high oder Discontinuous Galerkin schemes, Dario Klingenberg, M.Sc.
  • Intelligent Compiler Instrumentation for the Analysis of Parallel Performance, Jan-Patrick Lehr, M.Sc.
  • Efficient execution of deep neutral networks on mobile platforms, Rahim Mammadli, M.Sc.

C3) Verification and validation

Coordinator: Tropea

C4) Software engineering concepts

Coordinator: Schürr

Demonstrative Applications

D1) Cyber-physical systems

Coordinators: von Stryk